Start Archiwum Sukces młodzików i juniorów młodszych na Mistrzostwach Polski w kumite
Sukces młodzików i juniorów młodszych na Mistrzostwach Polski w kumite PDF Drukuj Email
Wpisany przez Webmaster   
Poniedziałek, 28 Kwiecień 2014 12:34

     W dniach 12-13 kwietnia 2014 r. w Andrychowie odbyły się XIX Mistrzostwa Polski OYAMA Karate. Organizatorem tej bardzo udanej imprezy był Małopolski Klub Karate z Sensei Jackiem Kasperkiem 4 dan na czele, współpracujący z Klubem Karate „Mawashi”, reprezentowanym przez Sensei Sebastiana Wacławskiego 2 dan. Mistrzostwa odbywały się pod patronatem Ambasady Japonii w Polsce, Miasta i Gminy Andrychów oraz OYAMA Polskiej Federacji Karate.

     Zawody otworzył Burmistrz Miasta Andrychów Pan Tomasz Żak, Starosta Powiatu Pan Jacek Jończyk oraz Prezes Zarządu OYAMA PFK Hanshi Jan Dyduch.

     W pierwszym dniu rozegrano Mistrzostwa Polski w konkurencji LEKKI KONTAKT z udziałem przeszło 200 młodzików (10-12 lat) i juniorów młodszych (12-14 lat) na trzech polach walki.

 

W 1 rzędzie: Jakub Słowiński, Amelia Tomaszewska, Wiktoria Rycerz, Marcin Woliński, Natalia Tancygier, Wiktoria Dziadosz,
Przemysław Kędzierski. W 2 rzędzie: Arkadiusz Wierbol,Anna Majczak, Marcin Majczak, Mateusz Kociuba,
Jakub Gagoś, Piotr Ryjewski, Aleksandra Kociuba, Wojciech Żmuda, Michał Pawłowski.

 
     Klub Oyama Karate Lublin reprezentowało 13 osób (zdjęcie powyżej).

    Najwięcej radości przyniósł Lublinianom występ złotego medalisty Jakuba Słowińskiego, który po wygraniu w 2013 roku Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w kategorii młodzik próbował tym razem swych sił w juniorach młodszych do 45 kg. Kuba stoczył 4 pojedynki. W pierwszym w 1/16 finału zwyciężył decyzją sędziów po dogrywce. W ćwierćfinale pokonał rywala w regulaminowym czasie dużą przewagą taktyczno-techniczną. W półfinale starł się z wicemistrzem polski juniorów młodszych z 2013 roku. Po zaciętym pojedynku podyktowano jednogłośnie dogrywkę, w której Jakub zaliczył waazari (pół punktu) za czyste trafienie kopnięciem w głowę niemal o głowę wyższego rywala. W walce finałowej pokonał natomiast innego zawodnika z tego samego Klubu, uzyskując w dogrywce ogromną przewagę siły ataku. Podczas wręczenia nagród „Słowik” poza medalem i pucharem za 1 miejsce w MP odebrał także z rąk Hanshi Jana Dyducha (8 DAN) puchar za wyróżnienie w rankingu najlepszych sportowców Oyama Karate w 2013 roku.

 

"Słowik" w akcji - walka półfinałowa. Foto: Piotr Jaruga


     Złoty medal wywalczyła także Amelia Tomaszewska w kat. - 40 kg młodzik. Jako wicemistrzyni Polski i zdobywczyni Pucharu Polski z 2013 roku została rozlosowana do pojedynku półfinałowego. Wygrała ten pojedynek przez waazari po czystym kopnięciu na głowę rywalki. W zaciętej walce finałowej pokazała swoją wyższość dopiero w dogrywce, po której zwyciężyła jednogłośna decyzją sędziów.

     Bardzo dobry występ zaliczyła Wiktoria Rycerz, która we wszystkich trzech pojedynkach górowała nad swoimi rywalkami szybkością. Wiktoria w każdym pojedynku tworzyła przewagę skutecznymi kopnięciami spadającymi. W walce finałowej jednak nie obroniła jednego z kopnięć na głowę lokując się ostatecznie na 2 pozycji w kategorii junior młodszy do 50 kg.

     Srebro przypadło w udziale także debiutantce – Wiktorii Dziadosz w kat. młodzik do 45 kg. Była to jednak jedyna kategoria w której liczba zawodników była na tyle mała, że lubelska zawodniczka trafiła od razu do półfinału. Pojedynek ten wygrała ze sporą przewagą, Niestety walka finałowa miała już odmienny przebieg. Mimo wszystko debiut na zawodach tej rangi należy uznać za udany.

     Brązowy medal w pięknym stylu wywalczył Marcin Woliński. W 1/16 finału wygrał w regulaminowym czasie zdobywając waazari techniką mawashi geri (kopnięcie okrężne) w głowę. W ćwierćfinale starł się z reprezentantem Olkusza, z którym po dogrywce wygrał jednogłośną decyzją sędziów. W walce półfinałowej natomiast zdobył sporą przewagę w regulaminowym czasie, lecz pod koniec pojedynku wywracający się przeciwnik zapunktował dość przypadkowo trafiając Marcina w głowę. Trzeba jednak przyznać, że gdyby nie to, zapewne werdykt byłby korzystny dla reprezentanta KOKL który walczył we wszystkich pojedynkach równie zacięcie jak „złoty” Jakub Słowiński.

     Po brązowe krążki sięgnęli jeszcze utytułowana Natalia Trancygier (młodzik -35 kg), oraz debiutanci: Michał Pawłowski (młodzik -45 kg) i Wojciech Żmuda (junior młodszy +60 kg). Wszyscy wygrali pojedynki eliminacyjne w dobrym stylu. Natalia i Michał zwyciężyli je jednogłośną decyzją sędziów poprzez zdobycie sporej przewagi technicznej a Wojciech zwyciężył niejedno głośnie górując nad o głowę wyższym rywalem siłą, dynamiką i determinacją. Cała trójka w półfinałach miała mniej szczęścia. Natalia przegrała - mimo dominacji nad rywalką szybkością poziomem technicznym. Dała się bowiem trafić kopnięciem ushiro mawashi geri (technika obrotowa) w głowę. Michał pomimo pięknych i widowiskowych technik nożnych posunął się do kilku fauli pchając rywala co zaowocowało decyzja sędziów o jego przegranej. Wojciech natomiast trafił na sporo silniejszego rywala, który zwyciężył decyzją sędziów w regulaminowym czasie.

     Debiutanci na Mistrzostwach Polski Piotr Ryjewski (młodzik -30 kg), Kuba Gagoś (junior młodszy -40 kg) i Mateusz Kociuba (junior młodszy -55 kg) wypełnili „plan minimum”, wygrywając po jednym pojedynku eliminacyjnym. W 1/8 finału Mateusz przegrał jednak z dużo większym przeciwnikiem decyzją sędziów a Kuba w regulaminowym czasie tracąc do przeciwnika pół punktu. Piotrek natomiast pod wpływem stresu przestał się ruszać i ograniczył się do pojedynczych kopnięć okrężnych na głowę rywala. Niestety wszystkie ataki Piotrka zostały wybronione a sędziowie nagrodzili przeciwnika zwycięstwem za aktywność w walce. Jedyna debiutantka - Aleksandra Kociuba w kat -40 kg juniorów młodszych w swoim pierwszym wyrównanym pojedynku eliminacyjnym przegrała po dogrywce niejednogłośną decyzją sędziów.

     Pechowo zakończył start zdobywca 3 miejsca na Pucharze Polski Szczepan Szmidt (junior młodszy -55 kg). Pomimo dobrej taktyki i przewagi siły ataku Szczepan w pojedynku eliminacyjnym (1/16) dał się trafić w głowę kopnięciem spadającym uchi otoshi kakato geri. Nie zdołał już odrobić straty pół punktu.

     W konkurencji lekki kontakt młodzików i juniorów młodszych Klub Oyama Karate Lublin ostatecznie uplasował się na 2 miejscu ex quo wraz z Klubem Katowice Goliat - zaraz za reprezentantami Mistrza Świata Dominika Rzepki z Klubu Koyama z Krakowa.

     Rolę sędziego w dniu zawodów pełnił Sensei Marcin Majczak a zawodnikom sekundowali Sensei Anna Majczak i Przemysław Kędzierski. Rozgrzewkami przed pojedynkami zajęli się opiekunowie grupy: Sempai Arkadiusz Wierbol i Ryszard Wadowski.

 
     Zarząd Klubu pragnie podziękować Prezesowi firmy Euro-projekt Sp. z o.o. z Lublina panu Romanowi Rogalskiemu, firmie Automobile Expert Sp. z o.o. z Czestochowy oraz  Miastu Lublin, Gminie Konopnica i Gminie Jabłonna za nieocenioną pomoc przy organizacji wyjazdu naszej reprezentacji.

 

 

                            
 

Serdecznie dziękujemy. OSU!

Zmieniony: Środa, 18 Listopad 2015 10:50