Start Archiwum Wizyta Soshu Shigeru Oyamy w Lublinie 19.04.2001 r.
Wizyta Soshu Shigeru Oyamy w Lublinie 19.04.2001 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 22 Kwiecień 2001 19:35


Dnia 19 kwietnia 2001 roku lubelski ośrodek Oyama Karate zaszczycił wizytą twórca tego stylu, Wielki Mistrz Soshu Shigeru Oyama, posiadacz najwyższego stopnia mistrzowskiego 10 DAN.

Shigeru Oyama (ur. w 1935 r.) to najwybitniejszy z żyjących mistrzów knockdown karate w świecie, legenda współczesnego karate. Przez przeszło 50 lat swojej kariery zasłynął m.in. zwycięskim przejściem testu 100-kumite (100 pełnokontaktowych walk z kolejnymi czarnymi pasami), a także demonstracjami chwytania gołą ręką klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawania cięcia.

Soshu jest najwybitniejszym uczniem zmarłego w 1994 r. Sosai Masutatsu Oyamy, twórcy Karate Kyokushin. W 1983 roku zdecydował się opuścić szeregi International Kyokushinkai Organization jako Saiko Shihan (Najwyższy Mistrz) - posiadacz stopnia mistrzowskiego 8 Dan. Głównym celem tej decyzji była chęć nieskrępowanego realizowania własnej wizji nowoczesnego karate. Dzięki Niemu narodziła się Światowa Organizacja Oyama Karate z siedzibą w Nowym Jorku, której On sam jest Prezydentem.

Będąc w Lublinie Wielki Mistrz przeprowadził w Hali Sportowej Politechniki Lubelskiej uroczysty trening, w którym brali udział członkowie klubów Oyama Karate z Lublina i Radomia.

Oto relacja z tego wydarzenia (aby powiększyć zdjęcie kliknij je)...


Kliknij aby powiększyć...Spotkanie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem Gościa, który przy tej okazji wygłosił krótkie przemówienie do zebranej młodzieży i rodziców.
Na zdjęciu stoją od lewej: sensei Józef Pietras (4 Dan) - tłumacz, Soshu Shigeru Oyama (10 Dan), Shihan Jan Dyduch (6 Dan), sensei Janusz Skrzetuski (2 Dan).
Kliknij aby powiększyć...Następnie Soshu uroczyście przekazał dwóm instruktorom z Lublina dyplomy promujące ich na stopnie mistrzowskie (Janusz Skrzetuski - 2 Dan, Piotr Jaruga - 1 Dan) i nowo wyszyte czarne pasy, które tradycyjnie już zawiązał własnoręcznie na biodrach nowych Danów.
Na zdjęciu: Soshu "wiąże" sensei Piotra Jarugę.
Kliknij aby powiększyć...Wreszcie rozpoczął się główny punkt programu - trening prowadzony przez Soshu z udziałem około 210 dzieci i młodzieży z sekcji Oyama Karate z Lublina oraz z Radomia, skąd dotarło 50 osób. Wszystkie ćwiczenia były pilnie obserwowane przez rodziców i znajomych zgromadzonych na trybunach.
Na zdjęciu: wykonywanie techniki seiken-jodan-tsuki.
Kliknij aby powiększyć...Soshu osobiście kontrolował przebieg treningu bacznie obserwując poczynania młodych adeptów sztuki karate.
Na zdjęciu: Soshu obchodzi po kolei wszystkie rzędy ćwiczących, nic nie umknie Jego uwadze...
Kliknij aby powiększyć...Soshu starał się przekazać ćwiczącym jak najjaśniej wiedzę o karate, którego naucza od lat. Dobrą metodą na to jest przykład wykonania technik przez mistrzów.
Na zdjęciu: pierwsze Dany zaraz będą prezentowały wybraną przez Soshu technikę.
Kliknij aby powiększyć...Mistrz szczegółowo objaśniał przykłady technik wszystkim ćwiczącym i bardzo się starał, aby jego słowa trafiły do młodych karateków.
Na zdjęciu: Soshu z zaangażowaniem wyjaśnia tajniki swoich technik.
Kliknij aby powiększyć... Nie ma to jak być wyróżnionym... i to przez kogo! Soshu pokazywał, że techniki karate mogą być poprawnie wykonywane nie tylko przez czarne pasy.
Na zdjęciu: Soshu przypomina młodym uczniom o tradycyjnym ukłonie partnerowi przed przystąpieniem do ćwiczenia.
Kliknij aby powiększyć...Wielkie zainteresowanie wzbudziły krótkie pojedynki Wielkiego Mistrza z młodymi karatekami. Wyniki były przesądzone z góry, ale chodziło o to aby młodzież nabrała pewności siebie i przełamała stres, który nagle odbierał im wszystkie umiejętności.
Na zdjęciu: jak widać trafienie takiego Mistrza nie jest łatwe nawet mimo ogromnej woli walki...
Kliknij aby powiększyć...Trening zakończył się sesją zdjęciową, która cieszyła się wielkim powodzeniem. Soshu bardzo chętnie służył swoim wizerunkiem wszystkim zainteresowanym.
Na zdjęciu: każdy z młodych karateków starał się wyglądać bardzo poważnie na zdjęciu z Wielkim Mistrzem.


Po zakończeniu wizyty w Lublinie Mistrz udał się do Rzeszowa, gdzie także wizytował tamtejszy ośrodek Oyama Karate.

Następnie udał się do Krakowa na spotkanie z najwyższymi pasami, gdzie 22.04.2001 r. przeprowadził egzamin na stopnie mistrzowskie, do którego przystąpiło ponad 45 osób. W czasie egzaminu sensei Roman Oraczko 1 Dan ukończył z sukcesem test 50-krotnego kumite, polegający na zaliczeniu bez nokautu 50 walk, które odbył bez przerw z kolejnymi czarnymi pasami.

Na koniec swojej wizyty Prezydent Światowej Organizacji Oyama Karate wziął udział w uroczystych obchodach X-lecia Oyama Karate w Polsce.

 

sprawozdanie przygotował
Arkadiusz Pieczykolan

 

Sprawdź gdzie odbywają się treningi Oyama Karate w Lublinie...

 

 

Zmieniony: Sobota, 24 Styczeń 2009 13:04